פעילות מו"פ, תשתיות וכוח אדם בתחום החלל האזרחי בתעשייה, באקדמיה ובמערכת החינוך בישראל

צטט כ:
גץ דפנה, בוכניק ציפי, זלמנוביץ בלה, לביד נועה, ברזני אלה. פעילות מו"פ, תשתיות וכוח אדם בתחום החלל האזרחי בתעשייה, באקדמיה ובמערכת החינוך בישראל חיפה, ישראל, מוסד שמואל נאמן, 2015. https://www.neaman.org.il/RD-infrastructures-hr-civil-space-sector-Academy-Industry-education-sys-Il-HEB
קבצים להורדה:
6-424(6692KB)

עבודה זו הוזמנה על הוועדה הלאומית לחלל, המועצה הלאומית למו"פ. מטרת העבודה היא לספק נתונים ומידע על כל הגורמים הפעילים במו"פ בתחום החלל, תפקידם ומצב כוח אדם והתשתיות שברשותם, במטרה לסייע למולמו"פ לגבש תכנית לאומית לפיתוח, שימור, וקידום המו"פ בתחום החלל. עבודה זאת הינה המשך למחקר שהתבצע במוסד נאמן במהלך השנים 2009-2007 בנושא הערכת ההשפעה של תעשיית החלל על כלכלת ישראל.

במהלך השנים השתלבה ישראל בפרויקטים מחקריים וטכנולוגיים בין-לאומיים בתחום החלל וקיבלה הכרה ומוניטין בין-לאומיים על הישגיה ויכולותיה.

במסגרת עבודת המיפוי של פעילות המו"פ בתחום החלל בישראל, נערכו ראיונות 27 עם בכירים בתחום החלל, הופצו שאלונים לכ-120 חוקרים באקדמיה ול-60 חברות תעשייה בתחום. בסוף התהליך, נכללו במיפוי כ-41 חברות ו-75 חוקרים מהאקדמיה.

במחקר זה מוצג מיפוי מוקדי הידע העיקריים בתחום המו"פ באקדמיה, בתעשייה ובמערכת החינוך: מוסדות, חוקרים, תשתיות, כוח אדם, שיתופי פעולה, מו"פ, תפוקות מחקר ועוד. כמו כן, מוצגים בדו"ח מאפיינים המייחדים את תחום החלל במדינת ישראל ורעיונות לכיוונים עתידיים לקידום תחום זה.

הדו"ח כולל את הפרקים הבאים:

-          נתונים על תעשיית החלל בעולם: גודל שוק ותקציבים.

-          מיפוי של מוקדי הידע בתעשיית החלל בישראל: חברות מובילות בתעשייה, כ"א, פעילות מו"פ ושת"פ.

-          מיפוי מוקדי ידע (חוקרים ותשתיות) באקדמיה בתחומי האסטרונומיה והאסטרופיזיקה, הנדסת חלל וחישה מרחוק.

-          סיכום ניתוח תפוקות מו"פ בתחום החלל - פרסומים מדעיים בתחום האסטרונומיה והאסטרופיזיקה ובתחום הנדסת החלל.

-          סקירת פעילויות בתחום החלל במערכת החינוך הפורמאלית והלא פורמאלית.

-          סקירת פעילויות החלל במגזר הממשלתי: משרד הביטחון (מפא"ת) וסל"ה.

-          ניתוח מאפיינים ומגמות של תחום החלל בישראל: ניתוח חוזקות וחולשות של תעשיית החלל בישראל, נקודות למחשבה בנוגע לכיוונים עתידיים בתחום החלל, מדיניות בתחום החלל, הכשרת כ"א בתחום החלל ופעילות מחקרית באקדמיה.

 

הדו"ח הסופי  הוצג ואושר על ידי חברי הוועדה בספטמבר 2014.

פרסומים נוספים שיכולים לעניין אותך

גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות