רפורמה בהליך החקיקה בכנסת: בית הקלפים או בית המחוקקים?

צטט כ:
טרכטנברג מנואל, איתמר פופליקר. רפורמה בהליך החקיקה בכנסת: בית הקלפים או בית המחוקקים? חיפה, ישראל, מוסד שמואל נאמן, 2020. https://www.neaman.org.il/Reforming-the-legislative-process-in-the-Knesset-House-of-Cards-or-House-of-Legislature

מטרת העבודה הנה להציע רפורמה בכללי המשחק על של הכנסת, במגמה להגביר את אמון הציבור במוסד הכנסת הנמצא כיום בשפל. אנו מתמקדים בשלושה כשלים בולטים בהתנהלות של חברי הכנסת: היעדר דיון אמיתי, הסתפקות ברוב מינימלי, וריבוי הצעות חוק פרטיות.

ההצעה המרכזית היא יצירת מדד חדש של "עוצמת החוק" ככלי בהליך החקיקה, הנגזר ממידת התמיכה בחוק בעת אישורו. מדד זה יקבע את תנאי הסף הדרושים הן לשם קבלת החוק בהתאם למידת חשיבותו, והן את תנאי הסף לשינוי או ביטול החוק בעתיד. כמו כן מדד זה ישמש לחישוב "ציון" תקופתי לכל חבר כנסת, ועל כן יתמרץ אותו להגיש הצעות חוק משמעותיות יותר, ולהשיג עבורן תמיכה רחבה יותר. לצורך זה יהיה עליו לקיים דיון רציני על מנת לנסות ולשכנע, ואף להתפשר למען השגת תמיכה רחבה.

הצלחתו של מדד ״עוצמת החוק״ מותנית במידה רבה ביישום של שלושה צעדים נוספים המוצעים כאן: קביעת קוורום לדיונים במליאה, הגבלת מספר הצעות החוק הפרטיות, והגבלת סמכותה של ועדת השרים לענייני חקיקה והיקפה של המשמעת הקואליציונית.

פרסומים נוספים שיכולים לעניין אותך

גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות