מנגנונים כלכליים למימון הטמעת טכנולוגיות חסכוניות בבניה ובשדרוג מבני מגורים

מנגנונים כלכליים למימון הטמעת טכנולוגיות חסכוניות בבניה ובשדרוג מבני מגורים
רשימת חוקרים
פרופ' אופירה אילון

אחד התחומים המשפיעים ביותר על צריכת משאבי טבע ואנרגיה בעולם בכלל, ובישראל בפרט, הוא תחום מבני המגורים (Residential Buildings), וזאת לאור הגידול באוכלוסייה וריכוז התושבים בערים ובמבנים. ליאור שמואלי וחברת אקופייננס בע"מ נבחרו ע"י משרד השיכון לבחון ולהמליץ על מנגנונים כלכליים למימון הטמעת טכנולוגיות חסכוניות בבניה ובשדרוג מבני מגורים. פרופ' אילון שימשה כיועצת אקדמית למחקר.

 העבודה כללה בחינה של מנגנונים כלכליים הנהוגים בעולם, בחינה של אמצעים טכנולוגיים, עלותם ותועלתם מבחינת שימור והתייעלות אנרגטית והמלצות ליישום מנגנונים דומים ומותאמים למשק הישראלי. המחקר בחן 21 מערכות ואמצעי חיסכון שונים (מערכות וטכנולוגיות הקשורות לחינוך ולמידע; מערכות ואמצעי איטום ובידוד; מערכות ואמצעים מתקדמים לחימום מי צריכה; מערכות אקלום ומיזוג אוויר). נבחנו  3 טיפוסי דירות שונים - דירה בשטח של 70 מ"ר בבנייה רוויה במבנה טורי בעל שני כיווני אוויר; דירה בשטח של 100 מ"ר בבנייה רוויה במבנה מסוג H בעל  3 כיווני אוויר; דירה צמודת קרקע בשטח של 120 מ"ר בעלת 4 כיווני אוויר, וכן נערך ניתוח פוטנציאל החיסכון ב- 4 אזורי אקלים (א-ד).

המחקר העלה, כי עלות שדרוג דירות והטמעת "חבילת טכנולוגיות בסיסית" לחסכון בהוצאות האנרגיה של דירת מגורים נעה בין 15,098–23,489 ₪ לדירה, והיקף פוטנציאל החיסכון בהוצאות החשמל נע בין 184–385 ₪ לחודש, בהתאם לאזור האקלים בו נמצאת הדירה, ותוך הנחה כי תפעול מערכות אלה נעשה באופן אופטימלי. חסכון זה מהווה הפחתה של 15-29% מהוצאות התפעול בתרחיש הבסיס, כאשר החזר ההשקעה הממוצע של הפרויקט עומד על 7.75 שנים.

בשל מורכבות השיפוץ והעלויות הגבוהות, ההמלצה היא כי על מנת לקדם הטמעת מערכות ואמצעי חסכון באנרגיה במבני מגורים, יש צורך לבצעם במסגרת שיפוצים קיימים המתבצעים ממילא (למשל: חיזוק מבנים בתמ"א 38 או שדרוג חזיתות מבנים).

בימים אלה הוחלט לאמץ את המלצות הדו"ח, משרד השיכון והבינוי ומשרד האנרגיה, המים והתשתיות הלאומיות הקצו תקציב לעריכת פיילוט בבית שאן במבנה של הדיור הציבורי, על מנת לבחון את התועלות מהשדרוג האנרגטי של המבנה.

פרסומים תחת הנושא

גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות