יצור מתקדם - גיבוש מדיניות לאומית

צוות הפרויקט

עבודה זו באה ליזום ולגבש הצעה  למדיניות לאומית לקידום ויישום יצור מתקדם בישראל (advanced manufacturing).

רוב התעשייה הישראלית משתמשת בשיטות ייצור קונבנציונאליות בהן הופכים חומרי גלם ורכיבים למערכות. בחלק מהתעשייה יש יישום של שיטות אוטומציה המגדילות את היעילות והפריון. לצערנו, חלק גדול  מהתעשייה הישראלית, ובעיקר התעשייה הקלאסית,  סובל מפריון נמוך שמביא לחוסר יכולת להתמודד בשווקי היצוא הן מבחינת תחרותיות מחירי המוצרים והן מבחינת זמני תגובה לדרישות השוק. הפריון הנמוך וחסר ההתמודדות בשווקי היצוא, מביא למשכורות נמוכות לעובדים בתעשייה המסורתית, ולפעמים לסגירת מפעלים לא תחרותיים ולא רווחיים או להעתקת המפעלים לחו"ל.

בעיות דומות ניצבות בפני רוב מדינות המערב- רוב התעשייה עוברת למזרח הרחוק או למזרח אירופה. בסיס היצור במערב הולך ונשחק.

כדי לענות על אתגרים אלו מגבשות ומיישמות מספר מדינות במערב מדיניות לאומית לקידום ייצור מתקדם, כמו: ארה"ב, בריטניה ,גרמניה ,צרפת ומספר מדינות במזרח כמו: סין, קוריאה.

יצור מתקדם הוא יישום טכנולוגיות מתקדמות ביצור מוצרים ומערכות, כאשר שואפים ל"שבור את המוסכמות" של יצור ליניארי ההופך חומרי גלם למוצרים ומערכות.

קיים מגוון גדול של טכנולוגיות מתקדמות ותהליכים חדשניים הנכללים תחת הכותרת-ייצור מתקדם, כמו: ייצור בהוספה, הדפסות תלת ממד, יישום ננו טכנולוגיות בייצור ובמוצרים, אוטומציה מתקדמת תוך שימוש רב בסנסורים וניתוח  של BIG DATA לאופטימיזציה וייעול של תהליכים ושימוש במשאבים.

במהלך 2015-2016 סיכמנו את המגמות בעולם ובארץ בתחום זה, על פי דוחות ומסמכים שפורסמו בנושא. כמו כן, גיבשנו המלצות ראשוניות למדיניות לאומית ליצור המתקדם בתעשייה הישראלית בכוונים הבאים, בין השאר: יצירת המשכיות לתעשיית ההייטק הישראלית על ידי אימוץ טכנולוגיות ייצור מתקדם במפעלי הייטק, יצירת הזדמנויות לפיתוח חברות הייטק המתמחות בתחומי הציוד, המחשוב והמערכות התומכות בייצור מתקדם והכנסת טכנולוגיות ייצור מתקדם למפעלי התעשייה המסורתית משפרות בצורה מהותית את הפריון של המפעלים. בנוסף, נעשית פעילות לאיתור שותפים ומקורות מימון לקידום עבודה זו בשנים הקרובות.

פרסומים תחת הנושא

שנה פרוייקט עורכים
2016 יצור מתקדם ד"ר אביגדור זוננשיין,ד"ר גלעד פורטונה, עידן ליבס
הצטרף לרשימת דיוור לקבלת ידיעון רבעוני

זכויות שמורות © מוסד שמואל נאמן 2011. נבנה ע"י כתום בניית אתרים