דבר המנכ''ל

פרופ' עמרי רנד 

 

מוסד שמואל נאמן, למחקר מדיניות לאומית, הינו מדוכת חשיבה ייחודית בישראל שבמסגרתה ניתן לחקור, לדון ולגבש המלצות מדיניות לאומית מושכלות. זהו העשור הרביעי שמוסד שמואל נאמן, מגשים את חזונו של מייסדו, שמואל (סם) נאמן, ומקבץ מומחים בתחומים שונים הדורשים קבלה מושכלת של החלטות לדיון ולניתוח הבעיות שעל סדר היום הציבורי, וזיקוק המלצות למדיניות לאומית. החוקרים המובילים את המחקרים במוסד, הינם מומחים ובעלי ניסיון עשיר בתחומם ומספקים ראייה רחבה של הנושאים הדורשים הכרעה והכוונה לאומית לטווח הארוך, כמו גם הקצר.

המחקר במוסד שמואל נאמן הוא אינטגרטיבי, ולחוקרים קיימת סוברניות בבחירת נושאי המחקר, תוך שהם יכולים למנף את היכולות, המומחיות רבת המימדים שלהם ומסדי המידע שהצברו לאורך השנים, לאחר ביצוע של מאות מחקרי תשתית.

מלבד המחקר הפעיל, מוסד שמואל נאמן יוזם ומקיים ימי עיון מגוונים, סדנאות מומחים והרצאות לליבון הנושאים שבהם הוא עוסק.

בישראל, בניגוד למדיניות מתקדמות אחרות, קשה למצוא מרכז מחקר מקביל העוסק במגוון רחב כל כך של נושאים, ומעניק קורת גג למומחים לבצע מחקרי עומק אובייקטיבים בנושאים חשובים העומדים בפתחה של מדינת ישראל ואשר דורשים הכרעה והכוונה תוך הסכמה שלכל נקיטה או אי נקיטה של צעדים כלשהם, תהיה השפעה רבת שנים.

העיסוק במגוון הנושאים המופיעים בדו"ח שנתי זה לא היה מתאפשר ללא ניצול יעיל ומתוכנן היטב של תקציבי המחקר הבסיסיים של המוסד, יחד עם תקציבי מחקר תחרותיים שמקורם בישראל ומחוצה לה. מוסד שמואל נאמן מוצא עצמו לא אחת כשותף פעיל לתוכניות ממשלה אסטרטגיות וחלקים מדו"חות המחקר שהוא מפרסם שזורים במקרים רבים בהחלטות ממשלה שונות ותוכניות ממשלה אופרטיביות. יחד עם זאת, חלק מהפעילות מוקדש להבנה והבהרה של תהליכי חשיבה ארוכי טווח, שאינם מעניינם של קובעי המדיניות כיום, אולם אין ספק שאלה יסתברו כשימושים ובעלי ערך רב בעתיד.

הנושאים בהם עסק מוסד שמואל נאמן בשנת 2015, כוללים: מו"פ וחדשנות, תוך בחינת תפוקות הפיתוח של ישראל, בהובלת ד"ר דפנה גץ. סביבה – בחינת עליות חיצוניות של נזקים סביבתיים דוגמת עברונה בהובלת פרופ' אופירה אילון; חקלאות – ייצור יתר של מזון ונסיון לבחון אבדן מזון בתעשייה, גם כאן בהובלת פרופ' איילון; תעשייה – שדרוג התעשייה הישראלית באמצעות מרכז המצוינות התעשייתית שבמוסד שבראשו עומד ד"ר גילעד פורטונה; תשתיות – תועלות חיצוניות של מנהרות הכרמל; המשך עיסוק בדור ה-Y באמצעות פרויקט אנשים ישראל שמובילים ד"ר תמר אלמוג ופרופ' עוז אלמוג; חינוך מתימטי בבתי הספר באמצעות פרויקט רמזור, בהובלת פרופ' נצה מובשוביץ הדר; תקשורת המדע בישראל; מדיניות המקרקעין בישראל ומחירי הדיור בהובלת פרפ' רחל אלתרמן; סייבר; השתלבות החברה החרדית בשוק העבודה, בהובלת ד"ר ראובן גל; המשך הוצאת דוח גלגלי החיים של ישראל, בהובלת פרופ' שלמה מיטל; פרויקטים לאומיים, דוגמת "אסטרטגיית על" למדינת ישראל בהובלת פרופ' תדמור שנועד לתת מענה לחוסן הלאומי של מדינת ישראל; כתיבת פרק בספר של הבנק העולמי שבחן את החדשנות הישראלית ע"י ד"ר דפנה גץ וד"ר יצחק גולדברג, ועוד נושאים מגוונים שהם חלק מספקטרום רב מימדי של רבדים, עליו חולש מוסד שמואל נאמן, בנוסף להפעלת מרכזי המידע שהוא מפעיל. 

אני תקווה שמחקרים אלה, ועוד רבים המתוארים בדו"ח שנתי זה יהוו מסד חשוב לגיבוש מדיניות לאומית בסוגיות רבות במדינת ישראל, ובכך תהווה תרומה זו של הטכניון לקבלת החלטות מושכלות ברמה לאומית.

אני מודה לעוסקים במלאכה ומאחל לכולנו הצלחה בעתיד.

הצטרף לרשימת דיוור לקבלת ידיעון רבעוני

זכויות שמורות © מוסד שמואל נאמן 2011. נבנה ע"י כתום בניית אתרים